Изграждане на кариерен план

Ръководство за планиране на кариерното развитие в няколко стъпки

За разлика от предишните поколения, когато хората са прекарвали целия си работен стаж на едно или две работни места, сегашните и бъдещи поколения се очаква да сменят три или четири пъти повече работата си. Някои от тях ще сменят дори изцяло кариерния си път през този период. За да се случват нещата възможно най-плавно, е добре човек да има разработен кариерен план. Ползите от създаването му са много, но най-вече ще ви помогне да изясните своята текуща ситуация и да определите кои са вашите професионални цели. Изграждането на добър кариерен план, не само ще направи пътя към реализацията на целите ви по-лесен, но и чрез него ще съумеете да опознаете по-добре самите себе си.

1. Дефиниране на ценности и интереси и адаптиране на плановете към тях:

– Интереси – неща, които ви харесва да правите
– Ценности – неща, в които вярвате, важни са за вас и ръководят вашите действия на работното място (напр. баланс между работа и личен живот, сигурност на работното място, социално въздействие)
– Личностни качества – какъв тип личност сте, мотивация, нагласи. Тук личностните тестове могат да ви дадат добра отправна точка.
– Умения – способности и таланти, придобити чрез обучения или опит.
– Работна среда – типът работно място, който предпочитате (работа в офис или вкъщи, голям или малък екип и т.н.).

2. Поставяне на кариерни цели:

Определете си ясни, конкретни и постижими цели. Те могат да бъдат:
– Краткосрочни или т.нар. Smart цели: Постижими в рамките на 1-2 години (напр. придобиване на сертификат, придобиване на нови знания и умения).
– Средносрочни цели: Постижими в рамките на 3-5 години (напр. издигане в кариерата или смяна на кариерния път).
– Дългосрочни цели: Постижими в рамките на 5-10 години или повече (напр. достигане до висока работна позиция или стартиране на собствен бизнес).

3. Проучване на най-добрите компании и професионалисти в областта на интерес:

Това не е трудно, при наличието на професионални мрежи като Linkedin. За осъществяване на срещи на живо е най-добре да се следи за възможности за присъствие на кариерни форуми и събития. Нетуркингът е от решаващо значение за кариерното развитие, затова станете член на групи, свързани с индустрията. Посещавайте и участвайте в събития като уъркшоп, семинари, уебинари и конференции. Трябва да сте в течение с последните тенденции в желаната от вас област, както и с изискванията за работа: разберете какви квалификации, умения и опит са необходими.

4. Допълване на образованието:

Чрез посещаване на курсове или учебни програми, можете да получите релевантни сертификации, които да подобрят вашите квалификации. Развивайте комуникативните, лидерските и уменията за решаване на проблеми. Можете да потърсите възможности за увеличаване на практическия си опит и чрез стажове, почасова или доброволческа работа.

5. Предварително проучване на пазара на труда:

Проучването включва да се провери какви са предлаганите позиции на пазара на труда, които съответстват на вашите квалификации, както и какви са заплатите в съответния сектор.

6. Проследяване на напредъка

Редовно преглеждайте напредъка си към целите и правете корекция, когато е необходимо. Бъдете гъвкави и коригирайте целите и плановете си, въз основа на опита и промените в индустрията.

Следвайки тези стъпки, можете да създадете всеобхватен кариерен план, който ще ви насочва в постигането на дългосрочен успех. Цялата информация, която ще придобиете, минавайки през всички тези етапи, ще ви помогне да вземете решение за най-подходящия за вас кариерен път. Ако се затруднявате, не се колебайте да потърсите помощ и от професионалист по кариерно развитие.

АКО ТЪРСИТЕ РАБОТА, разгледайте обяви за свободни работни места НАМЕРИ РАБОТА